У світі Мандал

Що таке мандала? 

У перекладі з санскриту слово «мандала» означає коло, диск. Мандала - сакральне схематичне зображення або конструкція, яка використовується в буддійських і індуїстських релігійних практиках.  Ритуали і релігійний сенс мандали - це окрема тема. У психології ритуальний сенс мандали не використовується. За словами Юнга «... мандала це завжди внутрішній образ, який поступово будується (активно) уявою в той час, коли порушено психічну рівновагу, або, коли необхідно розібратися в будь-якому положенні ...» 

МАНДАЛА (в психології) - це один з методів арт-терапії. За своєю суттю, мандала - це малюнок (або конструкція з підручних художніх матеріалів), який укладений спочатку в коло, а потім в квадрат. Розмір кола так само має значення, він повинен бути приблизно 28-29 см в діаметрі. Як працює метод мандали? Мандала працює за рахунок реалізації кількох ефектів.

ЕФЕКТ ДЗЕРКАЛА 
Мандала відображає стан людини, яка її створила. Це своєрідне дзеркало, і зрозуміти суть відображення допомагає контакт з готовим малюнком. Після малювання важливо дистанціюватися від мандали і подивитися на неї як би з боку. У процесі контакту важливо зануритися у внутрішній світ і проговорювати все асоціації і почуття, фантазії та історії, які спонтанно виникають. Надалі цей психічний матеріал можна пов'язати з реальною ситуацією або запитом, з яким прийшов клієнт.


ЕФЕКТ СТРУКТУРНИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАНДАЛИ
Коло символізує собою духовну сферу, божественне. «У містичних системах Бог тлумачиться як коло з всюдисущим центром, щоб таким чином показати досконалість і незбагненність за допомогою людських почуттів, таких понять, як нескінченність, вічність, Абсолют. Коло відповідає богу і небу»[3] Символізм кола допомагає відчути глибокий зв'язок зі своїм Я, зі своєю глибинною сутністю. Коло з його межами символічно допомагає відчути безпеку і сприяє саморозкриттю і прояву приховуваних тенденцій. Квадрат символізує раціональність, чіткість і все земне, і реальне. «Квадратура приносить з собою принцип, який, мабуть, природжений людині і в дусі дуалістичної системи протистоїть колу, призначеному для небесних сил. Легендарна «квадратура кола» символізує бажання привести до ідеального погодженням обидва елементи - «небесне» і «земне» »[3] Центр всередині кола символізує Его або центр самості. Центр - це символічна сутність всієї мандали. У центр завжди поміщають найважливіше і цінне. Це точка відліку, точка початку, що веде до розвитку всіх подій і смислів. Центр в мандалі структурує і «збирає» малюнок. 


ЕФЕКТ СЕНСУ
Для кожної мандали можна створити специфічний сенс. Можна створювати тематичні мандали, досліджуючи поняття «любов», «відносини», «щастя», «світ». Використовуючи цей метод, можна «підняти» певну тему і досліджувати її стан. Також інтерпретуючи мандалу, людина дозволяє набути специфічного внутрішнього глибокого змісту її створення. Цей сенс індивідуальний і унікальний.


ЕФЕКТ КОНТАКТУ З ХУДОЖНІМИ МАТЕРІАЛАМИ 
Цей ефект ідентичний для всіх методів і технік арт-терапії. Контакт з формами, символами, квітами. З ефектом впливу на психіку людини різних кольорів, форм і символів можна окремо ознайомитися в авторитетних джерелах по арт-терапії. Яких цілей в консультуванні можна досягти за допомогою мандал? Мандали можна використовувати в тих випадках, коли людині необхідно зануритися у свій внутрішній світ в пошуках відповідей на питання, які ставлять перед необхідністю усвідомити безліч шляхів вирішення проблеми. У мандалу можна занурюватися в пошуках психічних ресурсів і нових відкриттів. Через свою здатність «збирати» Его, мандалу можна використовувати в періоди криз і складних життєвих ситуацій. Можна коригувати інструкцію створення мандал, адаптуючи їх під конкретний запит клієнта для того, щоб актуалізувати необхідний сенс. Так само можна створювати великі групові мандали для вивчення групової динаміки. Можна використовувати в сімейному консультуванні для вирішення питань взаємовідносин.


ТЕХНІКИ РОБОТИ З МАНДАЛАМИ
Техніка вільного створення мандал
Для створення мандали необхідно взяти аркуш паперу формату А3 і вписати в нього коло, діаметром приблизно 28 см. Після цього описати навколо кола квадрат і обрізати папір по контуру квадрата. У центр мандали поставити крапку і можна починати її створення. Для того, щоб зануритися в створення цілком, оточіть себе спокійною атмосферою, можна включити спокійну музику і запалити ароматичні свічки. Малювати можна гуашшю, аквареллю і пастельними крейдами. Важливо розслабитися і дозволити собі малювати не критикуючи і не оцінюючи результат. Поруч з собою можна покласти аркуш паперу, на якому можна записувати свої ідеї, асоціації та інсайти. Після малювання можна відпочити кілька хвилин і подивитися на мандалу з боку для того, щоб глибше її зрозуміти і усвідомити сенс.


Коло мандал Джоан Келлог
Ця техніка була розроблена Джоан Келлог, в її основі лежить створене нею коло, що складається з основних станів, які переживає людина в процесі розвитку і діяльності. Всього цих станів або, точніше, стадій - 13. За допомогою цієї техніки можна дізнатися, на якій із стадій розвитку свого життєвого витка знаходиться людина. Для виконання цієї техніки вам знадобиться керівництво і спеціальні картки з графічним зображенням цих стадій. 


Тематичні мандали 
Ця техніка відрізняється від вільного створення мандал лише попереднім налаштуванням на конкретну тему малювання. За допомогою цієї техніки можна досліджувати різні поняття, почуття, відносини, зануритися в певну тему і досліджувати її індивідуальне значення. 

Картинки по запросу Мандали для школярів - робота психолога

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ПРОЕКТИВНА МЕТОДИКА “ДЕРЕВО”

Методика "Колесо життєвого балансу"

Мудра притча про моркву, каву та яйце