Актуальне


Вірус панікияк пережити карантин 

«Актуальні події в Україні і світі (пандемія, карантин) викликають реакцію стресу в кожної людини, і це нормально

 Ми стикаємось з явищем, досвіду переживання якого в нас ще немає (ні в нас, ні в наших батьків). Ця ситуація є новою, потребує нових способів пристосування і є стресовою по замовчуванню. Але рівень стресу можна знизити, дотримуючись кількох умов:

-  Не змінювати ритм свого життя раптово та максимально. Одразу після оголошення карантину в мережі зявилось дуже багато пропозицій: з тренувань, навчань, вдосконалень. Відкриті доступи до лекцій, тренінгів, занять це все, звичайно, гарно. Але чим більше людина в стресовій ситуації буде себе завантажувати завданнями і новими видами діяльності, тим більше буде зростати її тривожність

-   Піклуватись про себе та своє здоровя. Налагоджений сон, збалансоване харчування та фізичні навантаження дуже дієво дозволяють знизити рівень тривоги. Якщо поруч з вами є ліс або парк, де небагато людей вийти на прогулянку, аби подихати свіжим повітрям .  Якщо ж ні, заняття з йоги, стретчінгу, пілатесу, а особливо медитації дозволять прислухатись до свого тіла, увійти з ним в більш тісний контакт, а значить і розслабитись

-  Робити для себе щось, що принесе задоволення. Пересаджування квітів, читання книжок, гаряча ванна, келих вина, танці, прослуховування музики, ігри все це можливо робити вдома, разом чи наодинці. Позитивні емоції знижують рівень гормону стресу.

-  Зараз ЗМІ всього світу прикуті до новин з розповсюдженням вірусу. Ми говоримо про це, думаємо, читаємо та дивимось у новинах, слухаємо і, звісно, постійно натикаємось на оновленнях в соцмережах. Дехто з користувачів  видалив додаток Фейсбуку з телефону одразу від початку карантину і на собі відчуває позитивний ефект від цього. Звісно, не варто ігнорувати реальність. Але і сильно заглиблюватись у новини не піде на користь емоційному стану. Намагайтесь фільтрувати новини, принаймні їх кількість, відволікайтесь, цікавтесь чимось ще

Що стосується питання переживання карантину з сімєю.
Дивись.info - https://dyvys.info/2020/03/24/virus-paniky-yak-perezhyty-karantyn/
Через вимушені безпекові рішення: карантин, обмеження соціальної активності та постійне, фонове хвилювання у великої кількості людей запускається низка специфічних, негативних когнітивних процесів. Це тривога (в критичних випадках можуть бути тривожні розлади), підвищений стрес, страх тощо. Такі стани є деструктивними і небезпечними для психічного та фізичного здоровя людини. Бо перебування у постійній напрузі чи пригніченому стані може вилитись в апатію (в критичних випадках депресію), агресивну поведінку, істеричні стани

Обіймайте своїх домашніх. Фізичний контакт (обійми) має цілющу, заспокійливу дію на нервову систему людини.
-  Як же полегшити переживання пандемії та карантину? Насамперед слід усвідомити, що ви не самі. У більшості є сімї, родичі які знаходяться поруч буквально фізично (в одній квартирі, будинку). Старайтесь підтримувати одне одного морально та фізично. Частіше говоріть між собою. Обговорюйте те, що тривожить. Висловлена тривога погашена тривога. Обіймайте своїх домашніх. Фізичний контакт (обійми) має цілющу, заспокійливу дію на нервову систему людини.


-   Якщо ви відчуваєте страх це нормально. Саме завдяки страху (один з проявів інстинкту самозбереження) людство проіснувало до сьогоднішніх днів. Головне, щоби страх не замістив собою всі інші відчуття. Страх і тривога близькі родичі. Механізми їх гасіння дуже схожі.

-   По друге, слід усвідомити, що є речі глобальні поза вашим опосередкованим впливом. Спалах захворювання саме таке явище. Ви не можете впливати на наявність, поширення, шкідливий вплив. Але ви можете спробувати налаштувати фокус мислення з негативного на позитивний. Умовно, з «що буде, якщо …» на «що я можу зробити, щоб не…». Наприклад, є хвилювання, що може захворіти хтось з близьких («а що, якщо хтось з рідних захворіє?»). Ви відчуваєте хвилювання і відсутність контролю над ситуацією, пригнічення, можливо, злість. А тепер дивимось під іншим кутом: «Що я можу зробити, щоби мої близькі не захворіли?» Тут зявляється готовий список дій: виконувати безпекові поради (маска, санітайзер, миття рук); допомога літнім родичам (розяснення, що до важливості дотримання правил безпеки, покупка та доставка продуктів, медикаментів, предметів першої необхідності); поширення перевіреної інформації та розяснення ситуації серед друзів, родичів, близького оточення. Можна додати безліч пунктів, які підходять саме вам.

У тому випадку, якщо ви маєте постійну фонову тривогу через те, що відбувається, можна спробувати послабити чи зняти її за допомогою дихальних вправ для релаксації. Великий вибір таких у мережі, ви зможете підібрати ті, які найбільш дієві саме для вас.

-   Фізичної активності. Навіть найпростіша зарядка активує в нашому організмі виробіток цілого коктейлю гормонів. А ті натомість  позитивно впливають на мозок, допомогають «скинути» надлишок тривоги і підвищити якість самопочуття. Також супердієвим, у випадку постійної тривоги, є  вивчення чогось нового і справи, де задіяна дрібна моторика. Якщо ви давно хотіли прочитати нову книгу, прослухати якийсь навчальний курс, підтягнути знання іноземної мови тощо час настав. Тим паче, багато платформ відкрили доступ до своїх навчальних програм на час карантину. Щодо вправ з дрібною моторикою: якщо ви любите шити, вишивати, вязати, малювати саме час братись до улюбленої справи. Виконання одноманітних дій, які потребують повної концентрації, ефективно гасить фонову тривогу. Такий же заспокійливий ефект дає складання пазлів, головоломок, пасьянсів… 

 Поширеним наслідком постійної фонової тривоги є безсоння. Якщо ви стикнулись з даною проблемою, ось кілька порад, які допоможуть відновити якість сну:

1.  За годину до сну у квартирі слід вимкнути всі основні джерела освітлення, залишити лише додаткові (лампи, нічники, торшери). Це допоможе організму підготуватись до відпочинку на рівні фізіологічних реакцій

2. За 2 години до сну вимкнути телевізор, компютер. Відкласти гаджети, які мають можливість виходу в Інтернет. Можна почитати книгу, написати список справ на завтра, увімкнути аудіокнигу. Якщо практикуєте медитувати чи читати молитви.

3. За 30 хвилин до сну провітрити кімнату

4.  Безпосередньо перед сном прослідкуйте, щоби спальня була максимально затемненою. Якщо є можливість, слід усунути навіть світло від індекаторів живлення на техніці.


 Якщо ви відчуваєте, що вас «накриває» паніка: пришвидшується серцебиття, не вистачає повітря, плутається свідомість тощо.  Насамперед слід зняти фізичний прояв.
Для цього є кілька методів:
1. Коли ви відчуваєте, що близькі до паніки зупиніться. Щоби ви не робили, де б не знаходились. Огляніться довкола. Припустимо, ви знаходитьесь в кімнаті. Що ви бачите? Якісь предмети інтерєру, декору, техніку тощо. Оберіть один швидко, не роздумуючи. Почніть його описувати якомога детальніше. Наприклад, «я бачу мяке крісло. Воно велике, з масивними підлокітниками, бордового кольору, має декоративні гудзики (скільки їх ви бачите?). Воно важке чи легке? Яка на дотик оббивка? Якби ви доторкнулись до крісла, то відчули б тепло чи холод?..» Такі дії допоможуть мозку перемкнутись з режиму «паніка» в режим «аналіз». Якщо ви вчасно виконали вправу паніка відступить. Ви зможете контролювати ситуацію

2.  Контроль дихання. Якщо паніка таки почалась, спробуйте згадати і виконати наступне: глибокий вдих (вдихаючи, повільно рахуємо до 8), затримка дихання (повільно рахуємо до 4), повільно видихаємо (повільн. рахунок до 10) до повного звільнення легень від повітря, затримка дихання (повільно рахуємо до 4). Глибокий вдих і повторюємо вправу. Кількість повт. – від 2 циклів до 5. 

3.  Коли панічний стан подолано, слід повернути собі відчуття свого тіла і своєї присутності в існуючій реальності. Сядьте на стілець. Охопіть передпліччя руками, навхрест (обійміть себе за плечі). Сильно стисніть і зафіксуйте на 3-5 секунд, відпустіть. Так само охопіть і зафіксуйтесь на талії, стегнах, гомілках. Повторіть цю вправу у зворотному порядку: гомілки, стегна, талія, плечі. Кількість повторів від 3 до 5. 
Поради батькам

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ПРОЕКТИВНА МЕТОДИКА “ДЕРЕВО”

Методика "Колесо життєвого балансу"

Мудра притча про моркву, каву та яйце